CHB-4000S Closed-loop Hall current sensor
  Name/Model:   Closed-loop Hall current sensor CHB-4000S
  Rated input Parameter:   40000A DC, AC or pulsed current
更多信息
分享到:
Sensor Mod.
CHB-4000S
Description
The SENSOR Module CHB-4000S is a closed loop Hall current sensor to measure 4000A DC, AC or pulsed currents with a galvanic isolation between the primary and secondary circuits.
Closed-loop Hall Current Sensor:
Type
Nominal current
Output current
Accuracy
Supply voltage
Aperture
IN(A)
IM(mA)
X(%)
Vc(V)
mm
CHB-4000S
4000
±0.4%
±15...24
φ102
Specifications:
Principle
Closed loop Hall effect principle
Input current
4000A(DC、AC、Pulsed current)
Output current
800mA
Turns ratio
Frequency
DC~100KHz
Accuracy
±0.4%
Response time
<1μS
Linearity
<0.1%
Supply voltage
±15V...24V(±5%)
Consumption
30mA+IM(Output current)
Isolation voltage
Between primary and secondary circuit: 6KV RMS/50Hz/1min.
Operating temp.
-25 …+85℃
Applications
The sensors are used in the industry field of power supplies, welding machines, converters,
industry auto-control, motor drives, electronic power system, railways, rectifiers systems etc.
Dimensions(mm) & Connection:
Closed-loop Hall current sensor CHB-4000S
Typical Applications:
Primary current IN and Output IM:
It is isolated between the primary current IN and the secondary output current IM.
The linearity is better than 0.1%.
Type: CHB-4000S
Nominal current: IN=4000A
Output current:IM=800mA
Supply voltage: Vc=±15V
Measuring resistance: RM=0Ω