CHB-100KA Closed-loop Hall current sensor
Name/Model:   Closed-loop Hall current sensor CHB-100KA
  Rated input Parameter:   100KA AC、DC、PULSED
更多信息
分享到:
Sensor Mod.
CHB-100KA
Description
Closed-loop Hall Current Sensor:
Type
Nominal current
Output current
Accuracy
Supply voltage
Aperture
IN(A)
IM(mA)
X(%)
Vc(V)
mm
CHB-100KA
20,000
±0.5%
±48
1213x1213
Specifications:
Principle
Closed loop Hall effect principle
Input current
100,000A(DC、AC、Pulsed current)
Output current
20,000mA
Turns ratio
1:5000
Frequency
DC~20KHz
Accuracy
±0.5%
Response time
<10μS
Linearity
<0.1%
Supply voltage
±48V(±5%)
Consumption
1KW
Isolation voltage
Between primary and secondary circuit: 10KV RMS/50Hz/1min.
Operating temp.
-10 …+50℃